Ha eddig nem iratkoztál fel tanfolyamomra, bármikor megteheted, csak kattints a TANFOLYAM GOMBRA.
Lehet, hogy még gondolkozol, lehet, hogy még bizonytalan vagy, de az is lehet, hogy nincs pénzed beiratkozni, és az ingyenes anyagoknál maradnál.
Semmi gond. Rendszeresen küldök neked – főleg szókincsfejlesztéssel – kapcsolatos leckéket, de ne feledd, ha beszélni és érteni is akarod a nyelvet, akkor egy jól kidolgozott tanulási programra van szükséged.
Ha te is össze vagy már zavarodva, szeretnél végre angolul beszélni és érteni, de fogalmad sincs hogy tanulj, hol kezdd, akkor gördítsd lejjebb, nézd meg, mások milyen kérdéseket tettek már fel nekem, hátha tudok segíteni.
Tele van az internet okosabbnál okosabb tanácsokkal, hogyan kell nyelvet tanulni.
Mégis, napi szinten jönnek ugyanazok a kérdések, ezért úgy gondoltam, itt mindent megtalálsz, de ha mégsem, küldd el nekem kérdésed a noemi@onlineangol.com címre, és válaszolok Neked nagyon szívesen.
Ha még sosem tanultál angol nyelvet, akkor döntsd el, hogy magántanárhoz mész-e, esetleg a nyelviskola szimpatikus (ma már van online is, ki se kell mozdulnod) vagy ha önállóan, saját tempódban akarsz tanulni, akkor iratkozz be hozzám. Jobbra fenn a lap tetején találsz egy gombot, elolvashatod a részleteket, és már be is iratkozhatsz. Nem kell semmi mást tenned, csak a lépéseket végigcsinálnod, minden módszert beleépítettem a lépésekbe. Olvasd el a tanulói véleményeket!
Nagyon jól tudom, mi kell a sikeres és hatékony tanuláshoz, de lehet, te nem erre a válaszra vársz. Ha könnyen, egyik percről a másikra akarsz tudni, de csinálni nem szeretnéd, akkor nem jó helyen vagy.
A nyelvtanulás nem feltétlen rövid folyamat. Ha valaki azt mondja neked, hogy öt nap alatt beszélni fogsz, kérj adatokat. Igen, öt nap alatt is lehet beszélni, a kérdés az, hogy olyan szinten, ahogy te szeretnéd?
A hatékony, sikeres nyelvtanulásnak a szótanulás csak egyetlen alkotóeleme, és önmagában nem ér semmit. Sokan vannak, akik magolták a szavakat, mégis beszélik az angolt.
Ha fogsz egy szólistát vagy egy egész szótárt, és elkezded tanulgatni, nem fog magától életre kelni. Az is lehet, hogy még a passzív szókincsedbe se kerül bele. A hatékony tanuláshoz kellenek előfeltételek:
A) Ezért azt javaslom, első lépésként találj magadnak egy jó tanfolyamot. Ami neked jó, tetszik, élvezettel tanulnál. Egyrészt azért, mert a tanfolyamokat általában úgy építik fel, hogy lépésről-lépésre haladnak, és azt a szókincset tartalmazza, amit tényleg használnak a mindennapokban.
B) Olyan tanfolyamot keress, ahol szótárt is kapsz a tanfolyamhoz, hogy ne kelljen más szótárhoz fordulnod.
C) A kezdő leckéknél képes-hangos szókincs legyen. Fontos, hogy minden egyes szót és mondatot meg tudj hallgatni!
Ekkor lesz a leghatékonyabb a szavak tanulása, hiszen azonnal használatra késztet, életben tartja a szókincsed.
D) Olyan tanfolyamot keress, ahol a mondatszerkesztést röviden magyarázzák el, érthető számodra, és azonnal alkalmazásra késztet. Ha egy tanfolyamon nyelvtani magyarázatok hosszú sora van, az le fog hengerelni, és a szabályok betanulásával nem fogod használni a nyelvet.
E) A LEGFONTOSABBAT HAGYTAM UTOLJÁRA: Minden nap tanulj/gyakorolj/ismételj, ha gyors eredményt akarsz, minimum egy órát!
Ne feledd, egy nyelvet minden nap kell használnod, ahogy a saját anyanyelveddel teszed. Ha úgy véled, bemagolsz egy szólistát, és azt várod, máris beszélsz, sajnos, tévedsz. Nem marad meg. Épp ezért nem hatékony az, ha valaki csak egy évben egyszer akarja használni, mert tuti nem mindennap veszi elő.
Hol találsz ilyen tanfolyamot? Az oldalon legfelül van egy gomb, kattints arra. Igen, ez a saját tanfolyamom, de mivel sosem találtam olyan tananyagot, amiben minden benne van, “kénytelen” voltam én magam megalkotni, és a hatékony tanulás módszerét beépíteni.
Ez “csak” egy eszköz. Akik használják, imádják, olvasd csak el a tanulói véleményeket.
Miért nem használják a többiek? Mert csinálni kell, és ők tőlem várják, hogy Én csináljak valamit, és ők maguk nem hajlandóak leülni, és csinálni.
Minél többet!
Gondolj csak bele, anyanyelved hány órában “tanultad”. Igen, tanultad. Nem könyvek felett görnyedtél, nem magoltál, de a nap jó pár órájában magyarul beszéltek hozzád, próbáltad ismételni, majd egyszer csak megszólaltál.
Képesnek kell lenned a saját sebességed megtalálni!
Létezik olyan ember, aki ha meghall valamit, máris megjegyzi. Biztos ismersz ilyet vagy hallottál ilyen emberről, akinek nem kell könyvek felett görnyedni.
De a többség nem ilyen. Hidd el, én sem tartozom ebbe a kategóriába.
Lehet, hogy most csak arra van időd, hogy naponta egy új szót megtanulj.
Akkor kezdd azzal, hiszen egy év alatt az is több mint 300 szó (tegyük fel, egy-két nap kimarad). Máris sok mindent el tudnál mondani.
Minden mondat szavakból áll! Ez lehet egyetlen szó is: Come! (Gyere ide)
Ha tudod a szavakat, már fél siker. Még ha helytelen is, de már nagy valószínűséggel megértenek.
Például ha étteremben vagy, és az étlapról sült csirkét rendelnél vegyes körettel, akkor elegendő ennyit mondani: This, please! (és rámutatsz az étel képére, számára)
Igen, nem teljesen kerek, nem egészen helyes, de totál érthető.
A nyelvtan az, ami összeragasztja a szavakat, hiszen helyes sorrendben kell mondanod, hogy teljesen azt kommunikálja, amit te szeretnél mondani. Ezek nem a szabályok. Sokan félreértik ezt a szót, és azt gondolják, szabályokat kell tanulni. Nem. A szabályokat érdemes megérteni, például vegyük az igeidőket. Nem árt, ha megérted, mikor használják őket.
De a következő lépés a használat, a gyakorlat, ahol a megfelelő szórendet használva rögzíted a mondatszerkezetet: egészen addig, amíg már gondolkodnod sem kell róla.
Tanfolyamomon ehhez speciális videókat, beszédkészség gyakorlatokat készítettem, mert ezt bizony hangosan kell tanulnod, a füleddel, a hangszálaiddal.
Ez után jön az aktiválás, ami már a további leckékben található. Ezt hívom gyakorlásnak. De amíg azon kell gondolkodnod, hogy a mi a szórend, addig sajnos nem lehet aktiválni.
A nyelvtanulásnál a leghatékonyabb módszert Neked kell megtalálnod.
Lehet, hogy neked az válik be, hogy filmeket nézel napi 20 órában. Találkoztam ilyen tanulóval, tényleg filmeket nézett, és a hallás utáni értése szuper volt.
Mindenkinél beválik? Nem. De neki ez volt a leghatékonyabb.
Azt tudom elmondani, Nekem mi vált be, mint tanulónak, és a tanulóimnak mi vált be. De ez megint csak a nagy átlag, nem tudom, Te beletartozol-e.
Én magam tanulóként nem tanultam meg hallgatni. Sosem hallgattunk szövegeket, így óriási problémám volt ezzel. Amint lehetett hangos tankönyveket vásárolni, szép sorban megvettem, és elkezdtem hallgatni őket. Néztem az írott szöveget, a szavakat megtanultam, majd újra és újra hallgattam őket, így a szókincsem iszonyatosan megnőtt. De rájöttem, a filmeket nem értem, az egy más szint. Még nem volt Netflix és társai, így DVD-ket vettem. A módszer ugyanaz volt: hallgattam, új szavak, hallgattam….
Ezután jött a youtube, ahol már le lehetett lassítani a szöveget. Nagyon érdekelt a test működése, egészséges életmód, így olyan csatornákat kezdtem el nézni, ami erről szólt. Lelassítottam a beszélőt, és … igen… hallgattam, és megtanultam a szavakat. Azután elkezdett idegesíteni, hogy lassú, és bizony, már ment a normál sebesség.
Igen, ez nem két perc volt, de ehhez nem kell még tanárhoz sem járnod, és ha nem akarsz tanfolyamomra feliratkozni, akkor ugyanezt te is meg tudod tenni. Időt kell rá szánnod, és kitartás!
NA DE MI A HELYZET A TANULÓIMMAL?
A jelenleg is létező tanulási módszerem tanulóim segítségével fejlesztettem. Mindig azt néztem, nekik mi segít igazán? Mi az, ami a többségnek segít? Így születtek meg a szócsokor videók, a papagáj-módszer, a beszédkészség fejlesztő videók, és az AKTIVIZÁLJ feladatok.
Biztos van ennél hatékonyabb módszer, tanulóimnál ez működik. De bármit találsz, szívesen veszem!
Nagyon nehéz röviden válaszolnom erre a kérdésre, ezért is kezdtem el egy egész könyvet megírni, hamarosan készen leszek.
Rengeteg módszert írnak és írtak már le, az interneten keresgélve biztos te magad is sok módszerrel találkoztál. Valójában te magad is tudod rá a választ, hiszen az anyanyelved megtanultad, tudod használni, rengeteg szót használsz, és még több szót ismersz fel.
Akkor miért tanulja a többség ilyen nehezen az angol nyelvet? Mert magyar környezetben tanulod, nagyon kevés időben, és mert hasonlítod az angol nyelvvel.
A magyar környezeten és a hasonlítgatáson a többség nem tud segíteni, de az időn igen, és ezt a problémát csak te tudod megoldani.
A magyar környezet ugye sokunknak adott, mindenütt magyar beszédet hallunk, magyarul olvasunk, rokonokkal magyarul beszélünk stb. Erről részletesen írok majd a könyvemben is, de röviden: alkoss mesterséges angol környezetet. (olvass angolul, találj tanulótársat, akivel angolul beszélsz, stb).
A hasonlítgatás csak akkor probléma, hogyha az angol szót magát nem érted, hanem az angol szó mellé egy (vagy több) magyar megfelelőt magolsz be, és ha jön egy másik angol szó, amihez ugyanaz a magyar szó társul, máris bajban vagy. Gondolj csak bele, hány szó van arra, hogy “finom”?
Ételre használod: delicious, tasty, flavorful
Öltözködésre: elegant
Ízlésre, stílusra: refined
Ha mindegyik angol szó mellé azt írod a szótáradba, hogy FINOM, és ezt mondogatod, az angol szavakat rosszul fogod használni, vagy nem használod, mert bizonytalan vagy. Rengeteg példát tudnék írni, ahol a magyar megfelelő nem lesz elég. Mi a megoldás? Jó tanfolyam, jó szótár.
Módszerekből tele a padlás. Tanulóim többsége magol, vagy leírja a szót, remélve, hogy akkor használni is tudja.
Menj A könnyű, hatékony szótanulás lépései, ott leírom, én mint tanár, hogyan tanítom a szavakat.
Ez egy hatékony módszer, de kell hozzá kitartás, és egy jó tanfolyam.
Magántanulóim folyamatosan kontrollálom, hogy így tanulják, és egytől egyig állítják, hogy működik.
Online tanfolyamaimat erre a módszerre építettem. Egy gond van vele: csinálnod kell!
Az eredeti kérdés így hangzott: “Írd le kérlek a könnyű és gyors szótanulás módszerét!”
A lépések, és maga a módszer, amit javaslok könnyű, hiszen nem kell közben spárgát csinálnod, és súlyokat sem kell emelgetned. De a viccet félretéve, a “könnyű” megint nagyon szubjektív. Maguk a lépések könnyűek, de ha nincs egy jó szótárad, akkor kivitelezhetetlen lesz.
Gyors? Nem.
Lehet, hogy perceket kell töltened vele, ráadásul fontos tudnod, hogy ha így tanulod a szavakat, az még önmagában nem sikeres és nem hatékony, csak ha aktivizálás is követi, és általában itt bukik el a dolog A nyelv egy jártasság, amit el kell érni. De nagyon szívesen leírom a lépéseket, nem titok:
0) Legyen egy jó szótárad, vagy a tanfolyamod, ahol tanulsz tartalmazzon egy jó szótárt, szószedetet, ahol nem csak a szavak magyar megfelelője van, hanem szóhasználat is (nézd meg a “Hogyan tanuljam az angol szavakat…” részt), valamint kezdőknek legyenek képek, hiszen a vizualitás mindig segíti, hogy a szavak megragadjanak.
1) A szót mindig hallgasd meg, ez legyen a legelső dolog. Persze, nézd meg mit jelent, de addig semmi mással ne foglalkozz, míg a kiejtést nem tudod a tőled telhető legjobban ismételni. Ehhez lehet, hogy százszor is ki kell mondanod, és ez nem magolás, ez a kiejtés rögzítése. Ha csak leírod, azzal sosem tanulod meg a kiejtést.
2) Ha nincs figyelmed a kiejtésen, nem botlik meg a nyelved, akkor jöhet a szó jelentése, azaz milyen gondolatot képvisel a szó. A legtöbb szótár egy magyar megfelelőt ír, ami az apple vagy boy szónál nem is nagy probléma, de mi van a jar szóval? Mivel magyarul az üveg szót használjuk rá, össze fogod téveszteni a glass és a bottle szavakkal. Ha van kép hozzá, az már segít, mert láthatod, hogy a befőttes üveget hívják így.
De ugyanilyen probléma a study és a learn. Magyarul mindkettő tanul, de bizony nem ugyanúgy használatos, nem lehet egymás helyett használni, mert nem ugyanazt jelenti. Kell hogy legyen a szó mellett valami magyarázat, ezt hívjuk jelentésnek.
Csakis akkor gépies a tanulás, ha ez a rész kimarad. Ez ilyenkor már magolás, ami nem tartós.
3) Ha megértetted, hogy az adott szó milyen gondolatot képvisel, a kép is segíthet vagy egyéb magyarázat, akkor lehet tovább menni, és példákat alkotni. Ha nem alkotsz példákat, azaz milyen helyzetben lehetne ezt a szót használni, akkor az a szó csak lóg a levegőben. Vannak, akik mondatokat magolnak be, de az attól még magolás, hiszen minden mondat szavakat tartalmaz, és ha a szavakat nem érted, akkor csak abban az adott mondatban fogod tudni használni. Tudod te, hány mondatot kellene bemagolni?
Kezdőként a példamondás nehezebbnek tűnhet, hiszen limitált a mondatszerkesztésed és a szókincsed is, de bátran lehet magyar példákat hozni, csak tedd bele az angol szót, például: Az én éléskamrámban nincs egyetlen jar sem. / Vegyél egy nagy jar mézet kérlek a piacon. / Az árusnál volt kis jar és nagy jar méz is, én a kisebb jar választottam, mert az volt az olcsóbb. – és így tovább
Ha elég példát mondasz, a szó bekerül a passzív szókincsedbe, és már csak az aktivizálás van hátra. Ez a 4. lépés, de ehhez már egy jó tanfolyam kell.
Tanfolyamom leckéit úgy állítottam össze, hogy a hatékony szótanulást fokozatosan építed be a rutinodba, mert teljesen megértem, ha ezt furcsának találod.
Sokan azonnal angol mondatokat akarnak mondani, pedig nem szükséges.