A legtöbb hozzám látogató tanulónak a fő problémája a hallás utáni értés és a beszédkészség. Ez a két probléma kéz a kézben jár, mert a hátterében ugyanaz van: szókincs! Na de nézzük ezt az esetet, amikor a tanuló érti, de ő maga nem képes beszélni. Vajon ez miért van, és hogyan lehet ezt kiküszöbölni?

1. kérdés: Használod-e a Hatékony angol szótanulás módszerét?
Legtöbbször a válasz erre a NEM. Újrakezdő tanulóként meg van győződve a tanuló, hogy “tudja” a szót, szavakat. Látod leírva, és felismered, kikövetkezteted a szövegkörnyezetből. Hallod, és felismered, tehát hangzás után is felismered a szavakat, ami nagyon jó, de ez akkor is PASSZÍV tudás. Neked magadnak nincs AKTÍV szókincse.
Az AKTÍV SZÓKINCS az, amit te magad képes vagy előhívni az elmédből, magadban fordítás nélkül.
Ennek első lépése a Hatékony angol szótanulás módszere! Mert a módszer során máris aktivizálsz! Ez az alap.
2. kérdésem: A beszédkészség fejlesztő gyakorlatokat elvégzed? (Ha nem vagy tanulóm, akkor milyen beszédkészség fejlesztő gyakorlatokat végzel?)
Tanfolyami programomon a nyelvtant sem magoljuk. Nincs úgymond nyelvtanozás. Az angol igeidőket például meg kell értened, ez is szavakból áll. Képesnek kell lenned a szavakat megfelelő sorrendbe tenned, eddig terjed a nyelvtan. De ezt be kell gyakorolnod, nem teszteket megoldani, nem írásban megoldani feladatokat. SZÓBAN kell rögzítened. Erre speciális beszédkészségfejlesztő gyakorlatok vannak. Ha ezeket nem szóban, hangosan végzed, és nincs elegendő ideig gyakorolva, akkor hiába tanulod jól a szavakat, nem leszel képes őket összefűzni, mert magadban azon gondolkozol, hogy mi hova kerül. A beszédben erre nincs idő.
3. kérdés: Milyen gyakran beszélsz?
Gondold csak végig, hogy téged személy szerint mennyi magyar inger ér, vajon napi hány órában hallgatod és beszéled (olvasol, írsz) a magyar nyelvet.
Ezért nem felejted el.
Ha Magyarországon élsz, és valójában nem gyakran van szükséged az angol nyelvre, nem érnek angol ingerek (nem beszél hozzád senki), akkor neked magadnak kell megteremtened egyfajta angol környezetet. A beszédet is.
Tanulóimnak szoktam mondani, hogy az angol nyelv nem egy turmixgép, aminél megnyomom a gombot, és kész.
Összesen hány órát tanulsz egy héten?
Ebből mennyi idő megy beszédgyakorlásra?
Minél többet beszélsz, annál jobban belejössz!
Tehát, ha neked nem megy a beszéd, akkor beszélned kell. Persze, kell hogy rendelkezz szavakkal, képesnek kell lenned megfelelő sorrendbe tenni – ezekre mind megoldást adok a Folyékony angol programomon.
NEKED KELL AZ IDŐT BELETENNI!
“Nehezen tudok válaszolni” – írta a tanulóm.
Tanfolyami programom beszédkészségfejlesztő gyakorlatokkal van tele, illetve olyan modulokkal, ahol további beszédgyakorlatok vannak. Minden egyes szövegnél angolul kapsz kérdéseket, amelyekre válaszolnod kell, és mindezt addig gyakorolni, amíg folyékonyan nem megy, ezt vajon meddig gyakorlod? Bizonytalan vagy benne, hogy megy-e? Akkor kérd a hozzáférést tanári segítséggel, és végig fogom a kezed.
ÖSSZEGZÉS: Ha nem vagy elégedett a beszédkészségeddel, ezeken változtass:
1. Napi szinten tanulj, még ha az 6-10 perc, akkor is! Ha kezdő illetve újrakezdő vagy, nagyon bizonytalan az alapszókincsed, akkor ezt napi két-három alkalommal, és ismételd át a szavakat! Természetesen alkalmazd a Hatékony Angol Szótanulás módszerét. NE MAGOLJ!
2. Minden nap beszélj! Tanfolyamomon rengeteg beszédkészségfejlesztő gyakorlat van, ezeket újra és újra érdemes megcsinálni. Döntsd el, hogy mennyit beszélsz naponta, és ezekkel gyakorolj!
3. Mindig hangosan gyakorolj, a beszédkészség fejlesztő gyakorlatokat ráadásul többször kell újra és újra, majd ismételni is. Ha bizonytalan vagy, hogy jól csinálod-e, küldj be nekem felvételt!
4. Ha a szórend nem jut eszedbe, akkor nem rögzítetted a videós tananyagokkal. Például vegyük az igeidőket. Itt nem a szabályt kell megtanulnod, hanem a videós gyakorlatokkal rögzíteni a szórendet, hogy álmodból felkeltve is tudd. Ezeket is hangosan. Ha nem megy, akkor nem rögzítetted, ilyenkor vissza kell menni, ismételni, gyakorolni. De a rögzítés is csak akkor fog menni, ha a szavakat rendben tudod, mert ha gondolkodnod kell a szavakon, akkor hiába a szórend gyakorlása, elvonja a figyelmed, hogy keresgéled a szavakat!
CSAKIS A FENTIEK A HIBÁK, CSAKIS EZEK MIATT NEM MEGY A BESZÉD.
5. Ha már haladóbb tanfolyamon vagy, rengeteg párbeszéd, szöveg áll rendelkezésedre, amelyek beszédre késztetnek. Növeld a napi beszédgyakorlatot, és lehetetlen, hogy ne legyen sikered. Hívj, írj és segítek!
AKKOR MI A TANÁCSOD, ÖTLETED ERRE NOÉMI?
1. LEGYÉL KÉRLEK TÜRELMES!
Ez a legnehezebb, hiszen már annyi időt eltöltöttél angol tanulással, szóval hidd el, tudom. Hiszen most kezdd újra? “Már megint az elejétől? Ennek sosem lesz vége!”
Kezdd el az első tanfolyam első lépésével, és haladj szépen fokozatosan, folyamatosan, lépésről-lépésre. Mindent leírok, minden kérdésedre megadom a választ. Elmondom, részletesen elmagyarázom, mit hogy végezz el, és meddig. Itt csakis a te türelmeden múlik minden.
Nem a hagyományos tanfolyamokat készítettem el, ahol hallgatsz és teszteled magad, vagy nyelvtani szabályokat kell bemagolnod. Persze, lesznek tesztek is, mert szeretitek, én is szeretem, de ezek a tesztek tényleg azt mérik le, mennyire érted az előtte lévő videót stb.
Minden egyes nyelvi elemet HANGOSAN, HALLÁS UTÁN IS BE KELL GYAKOROLNOD! A feladatokat úgy alkottam meg, hogy önmagad is ki tudod javítani. Igen, tudom, a legjobb, ha tanár lenne melletted, meg tanulótárs. Azzal dolgozz, amid van. Vagy meg kell tanulnod önmagad fejleszteni – erre készítettem el a módszert – , vagy a VIP-tanulóm leszel, és én magam segítelek.
És ez itt a kulcs. Ha csak bejelölöd megtanultnak, vagy egyszer elmakogod, akkor az kuka. Semmit nem ér.
Szóval a tanácsom: minden egyes feladatot, ami arra kér téged, hogy szólalj meg, hajts végre addig, amíg könnyedén tudod alkalmazni, könnyedén tudod végezni! Ha bizonytalan vagy, akkor vedd fel és küldd el nekem.
Ha így teszel minden feladatnál, akkor ahogy haladsz az egyszerűbbtől a bonyolultig, fejlődést kell észrevenned.
2. NE MONDD, HOGY “ÉN EZT MÁR TUDOM”!
Mivel újrakezdő vagy, hozod magaddal a rosszul rögzült kiejtést, szavakat, mondatszerkesztést. Ez az egyik probléma.
Újra fel kell göngyölítened a fonalat, megtalálnod a hiányosságaid, javítani rajta. Ez egy hihetetlen nagy kihívás!
Mivel nehezen megy a hallás utáni értés vagy/és nehezen szólalsz meg, ezért tuti biztos, hogy te nem a füleddel tanultál, és az angol tanulásodnak az ötven százaléka nem hangosan történt (beszéd és hallás angolul!).
De ha nem így tanultál, és most is ragaszkodsz a régi módszerekhez, akkor ugyanoda fogsz eljutni.
Szóval a tanácsom: minden egyes feladatot, ami arra kér téged, hogy szólalj meg, hajts végre addig, amíg könnyedén tudod alkalmazni, könnyedén tudod végezni!
3. GYAKORLÁS, GYAKORLÁS, GYAKORLÁS
Ha nehezen jutnak eszedbe a szavak, és a szórend, az azt jelenti, hogy nem gyakoroltad be eléggé.
“De akkor mit csináljak Noémi?”
Ilyenkor képesnek kell lenned arra, hogy megállj, és visszamenj a korábbi lépésekre. Attól nem fogsz hamarabb megtanulni angolul, ha kapkodsz, mert ez nem egy regény, amit elolvasol, és kész. Ha így haladsz, akkor a program végén azt fogod mondani, na, ez is pénzkidobás volt. De tuti biztos vagyok benne, hogy végig sem érsz a programon, már a legelső tanfolyamon abbahagyod!
Rengeteg módszertani dolgot adok neked, ráadásul szép fokozatosan, hiszen ahogy egyre több mindent tudsz, más és más módszerekkel kell megtartanod azt a tudást. De a legeslegfontosabb a szavak tanulása. A szavak tudása!
Ha gondolkoznod kell a szavakon, akkor nem tudod a szót, nem tanultad meg. Gondolj csak bele! Amit tudsz, azon nem gondolkozol. Kilépsz a lakásból, és TUDOD, merre menj, hogy a munkába odaérj. A szavak tanulása pont ilyen, és erre is megadom neked a tuti módszert! Egy gond van vele: nem csodamódszer, és csinálnod kell.
Összefoglalva a kérdésedre a választ: Ne aggódj, rengeteg ötletem van, hogyan tanulj, és hogyan gyakorold az angolt, hogy menjen! Az egész program erről szól! CSINÁLD!